2018 Oklahoma Mentor Day Outstanding Mentor Honorees!

Oklahoma Foundation for Excellence
   

Oklahoma Mentor Day

2018 Oklahoma Mentor Day Outstanding Mentor Honorees!

Mentoring Champions
These outstanding Oklahoma youth mentors, submitted for recognition by their mentoring organizations, were honored by the Oklahoma Foundation for Excellence Boren Mentoring Initiative Jan. 19, 2018, at Oklahoma Mentor Day at the Memorial Union, University of Oklahoma.

Andrew McDowell
Academic All-State Alumni Mentoring Program, University of Oklahoma, Norman

Kate Sander
Academic All-State Alumni Mentoring Program, Oklahoma State University, Stillwater

Angie Gilbert
Authentic Girl Mentoring Program, House of Healing, El Reno

Tammie Cline
Beaver Duster Mentoring Program, Beaver

The Late Patricia Cates
Believe in Some One Now (B.I.S.O.N.) Mentors, Leedey

Roy Bendure
Big Brothers Big Sisters of Oklahoma, Norman

Judy Tracy
Building Esteem and Responsibility (B.E.A.R.), Cheyenne Public Schools

Elizabeth Smith
Boys & Girls Club, LeFlore County, Poteau

Suzanne Pruett
Boys & Girls Club, Nowata

Rodney Daniels Jr.
Boys & Girls Club of Oklahoma County, Oklahoma City

Rod Sanders
Bridges, Norman

Abril Marshall
Camp Fire Green Country, Tulsa

Brenda Grant
Canaries Running Team, Oklahoma City

Samuel Lewallen
College of Engineering, Architecture and Technology (CEAT), Summer Bridge Program, Oklahoma State University, Stillwater

Jon Blankenship
Coach-A-Kid Enid, United Way of Enid & Northwest Oklahoma

Lauryn Carver
Chevron-Phillips Scholars Program, School of Chemical, Biological and Materials Engineering, University of Oklahoma, Norman

Michael Pezzulli
Dean’s Leadership Council, Gallogly College of Engineering, University of Oklahoma, Norman

Scott Bauman
Division of Management & Entrepreneurship Board of Advisers Mentoring Program, Price College of Business, University of Oklahoma

Brody Corbett
Elementary Spanish Mentor Program, Norman High School, Norman

Tim Bagby
Encouraging and Leading Kids to Succeed (E.L.K.S.), Elk City Public Schools

William Golden
e-PAL, Volunteers for Youth, Claremore

Deny Oesterling
Exploring, Boy Scouts of America, Norman Police Department

Kyle Hurley
Exploring, Boy Scouts of America, Norman Regional Hospital

David Shearer
Exploring, Boy Scouts of America, Oklahoma City Metro Fire Safety

Crystal Carter
Family Awareness Community Team (F.A.C.T.) Program, Oklahoma City Police Department

Gene Goodson
Fathers Are In The House (F.A.I.T.H.), Fairview

Valarie LaVenture
Girl Scouts of Western Oklahoma, Oklahoma City

Samuel Montelongo
GoodGuides, Goodwill Industries of Central Oklahoma

Jasmine Blue
Ignition, Eisenhower High School, Lawton

Denesha “Dene” Roseburr-Oluto
Inclusion Leadership Program, Division of Institutional Diversity, Oklahoma State University, Stillwater

Stanley Hupfeld
Integris Positive Directions Mentoring Program, Integris Health, Oklahoma City

Marilyn Wheeler
Jacob’s Ladder, Stroud

Yolanda Scott
Junior Achievement of Oklahoma, Oklahoma City

Darrin Roberts
Link Crew, John Marshall High School, Oklahoma City

Melanie Wilkins
Link ONE, One True Light, Duncan

Julie Pranger
Lowe Family Young Scholars Program, Bartlesville

Bryan Hennigan
William M. Majors Energy Management Mentoring Program, Price College of Business, University of Oklahoma

Ron Stidham
The Mentoring Project, Oklahoma City

Brad Posey
Merritt Mentors, Elk City

Christy Stanley
Miller Mentors, Yukon Public Schools

Cindy and Lonnie Bartel
Mission Mentors, Fairview

Reverend Leroy Walker
Muskogee Public Schools

Carlos Espinoza
Oklahoma City Police Athletic League (PAL) Peer Mentor

Michelle Mayes
Oklahoma City Police Athletic League (PAL) 

Dr. Sharon A. Lewis
Oklahoma Louis Stokes Alliance for Minority Participation, Langston University

Erica Sanders
PAL Mentoring Program, Volunteers for Youth, Claremore

Karla Luginbill
Passport to the Future, Little Dixie Community Action Agency, Antlers

Jarrett Ferguson
JCPenney Leadership Program, Price College of Business, University of Oklahoma, Norman

The Late Otha Lee Cook-Smith, III
Pocket Player Mentors, A Pocket Full of Hope, Tulsa

Doyle Somers
Positive Tomorrows, Oklahoma City

Alie Parkhurst
Principal’s Leadership Council (PLC), Cheyenne High School

Julie Swaringim-Griffin
Retention Initiative for Student Excellence (R.I.S.E.), Division of Institutional Diversity, Oklahoma State University, Stillwater

James Limbaugh
Sallisaw Public Schools Mentoring Program, Sallisaw

William “Bill” Leyrer
STARBASE Oklahoma 2.0, Department of Defense, Duncan Middle School

Chris Bonner
STARBASE Oklahoma 2.0, Department of Defense, Nicoma Park Middle School

Skylar Peaster
Students As Mentors (S.A.M.), Catoosa High School

Cheryl Henley
Students Striving for Success, El Reno Public School Foundation, El Reno

Taz Ellett
Supplemental Instruction (SI), The Lasso Center, Oklahoma State University, Stillwater

Dr. Neal McCollum
Thunderbird Youth Academy, Pryor

Catarina Diaz
Tribal 4-H Youth Mentoring Program, Calvin

Aisha Hassan
True Blue Neighbors Youth Mentoring Program, University of Tulsa

Caitlyn Campbell
TutorPAL, Volunteers for Youth, Claremore

Mendy Stone
Wednesday Walking PALs, Volunteers for Youth, Claremore

Karen Roberts
Whiz Kids, Oklahoma City

Pam Olson Vennerberg
Cathryn L. & Jon R. Withrow Leadership Scholars Program, College of Arts & Sciences, University of Oklahoma, Norman

Stacey Allen
Women Inspiring Successful Engineers (W.I.S.E.), College of Engineering, Architecture and Technology, Oklahoma State University, Stillwater

Mark Rector
World Baseball Outreach, Tulsa

Guillermo Morales
Y Achievers, YMCA of Greater Oklahoma City

Coaches Kenneth Stallworth & De’Andre Swanson
Young Men in Action, Central Middle School, Lawton

Steve Nguyen
Young People of the Next Generation, Tulsa

Robert “Bobby” Droke
Youth At Heart, Tulsa

Michael Biddinger
Youth Leadership Exchange (YLX), Leadership Oklahoma City